Skip to content

Wakacje bez dziecka – plusy i minusy

Posted in MACIERZYŃSTWO, and PARENTING

Czy tak naprawdę jesteś sobie w stanie wyobrazić taki beztroski weekend tylko ty i mąż ? Albo nie .  Tylko Ty i Twoje przyjaciółki ?

– Ale jesteś matka egoistka ! Jak możesz myśleć o zostawieniu dziecka bo z przyjaciółkami się zachciało wyjechać ! a fee

Nie , no oczywiście , że to przecież jest niemożliwe . Jak można zostawić swojego małoletniego z samym tatusiem albo z dziadkami na weekend . No dobra , o ile jest to możliwe to musi być już starsze . Takie najlepiej z 18 lat , co nie ? Żeby samo mogło sobie wszystko zrobić , miało tak naprawdę inne zajęcia niż siedzenie z matką i wakacje z Tobą byłyby dla niego ostatnim o czym marzy.

A teraz jednak wyobraź sobie , że wczorajsze marzenia to dzisiejsze plany. Pakujecie się w auto i swoje maleństwo oglądasz przez najbliższe kilka dni tylko i wyłącznie na ekranie telefonu . Odpoczywacie , relaksujecie się tak na maxa bo wiadomo ,że wakacje z dzieckiem to odpoczynek ale tylko „naoczny” bo widzisz jak bąbel odpoczywa za wszystkich.

Haaalooo ! Pora zdać sobie sprawę , że jednak taki wyjazd nie jest taki straszny jak się wydaję . Pozostawienie malucha z bliskimi po to byśmy mogły odpocząć i nabrać sił nie jest takie egoistyczne i straszne jak się wydaje . Wiadomo , tęsknimy niemiłosiernie , czasami popadamy w histerię . A już jak dzwonię pochwalić się jak jest cudownie i słyszę ,że moje maciupeństwo płacze i nie spało całą noc to zjadają mnie wyrzuty sumienia . Czuję się okropnie i zamiast skupić się na tym gdzie jestem i po co to myślami jestem w połowie drogi do domu .

Wyjazd na weekend bez dziecka ma też jednak swoje dobre strony . Macierzyństwo jest ciężkie , tym bardziej dla matek , które siedzą z dzieckiem non stop . Jesteśmy szczęśliwe , jesteśmy spełnione i w ogóle nie mamy sobie nic do zarzucenia , ale nie oszukujmy się . Są dni , w których pragniesz ciszy tak bardzo jak Twoje dziecko zabawy i zainteresowania  .

Plusy/zalety wakacji bez dziecka :

 1. Odpoczywasz ! To się naprawdę dzieje , myślami starasz się być jak najwięcej przy dziecku ale fizycznie leżysz właśnie nad morzem , a z Twoich ust pada „nie chcę stąd wracać” . Nie daj się oszukiwać , potrzebowałaś tego .To , że zostawiłaś swojego bąbla z dziadkami czy ciocią , to nie oznaka , że go nie kochasz . Mamuśko , wcale nie ucinasz swojej więzi z dzieckiem .
 2. Pozwalasz mu nauczyć się , że nie zawsze możesz przy nim być . Jego poczucie bezpieczeństwa wcale nie zostaje tu naruszone , absolutnie . Przecież nie zostawiasz go z nikim obcym . Im wcześniej przyzwyczaimy je do naszej krótkiej nieobecności tym lepiej dla niego , bez przeszkód spędzi wtedy czas z dziadkami wtedy kiedy Ty np. będziesz musiała załatwić kilka ważnych spraw w urzędach – a wiadomo urzędów tak szybko załatwić się nie da , bo KOLEJKI .
 3. Dajesz dziecku „odetchnąć” . Nie od dziś wiadomo , że rodzice wychowują , a dziadkowie rozpieszczają . Tak było jest i będzie , dziecko nie odczuwa presji i znacznie rzadziej pada stwierdzenie „ nie wolno” . Dłuższe oglądanie bajek i dwa cukierki więcej to dla Ciebie pół dnia błogiego smażenia na plaży . Skusisz się ?
 4. Prawdopodobnie Twój mąż przypomni sobie , że ma żonę i odwrotnie . Kiedy nasza rodzina się powiększa normalne jest to , że choćbyś miała stanąć na rzęsach bo dziecko płacze to staniesz ale jeśli mąż ma ochotę na jakieś sexy i przytulanki to najzwyczajniej w świecie mówisz , że „ jutro” . No i tak od miesiąca , trzech albo dziewięciu . Takie małe wakacje to idealny czas dla Was , wtedy kiedy nie musisz dzielić swojej miłości tylko skupicie się tylko na sobie – w praktyce, bo teoretycznie cały czas rozmawiacie o dziecku i o tym jacy jesteście szczęśliwi . Standard . Nie pozwól jednak by role małżeńskie nie spadły na zbyt daleki plan , szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko .
 5. Złap oddech i wystartuj na nowo . Na co dzień , zabiegana w obowiązkach domowych więc chociaż na wakacjach pozwól sobie na mały chillout . Nie daj się zwariować , wakacje z dzieckiem dają mnóstwo radości ale do wypoczynku to bardzo daleko .
 6. Zatęsknij ! Zatęsknisz i będziesz wracała z taką radością jak kiedyś , jak wtedy kiedy wracałaś do wychuchanego mieszkania , w którym nic nie trzeba robić . Wiesz jak Twoje dziecko rośnie ? Z dnia na dzień widzisz , że robi coś nowego . Od znajomych ciągle słyszysz  –„ochryste, jaki on duuuży! – Naprawdę ? no może odrobinkę urósł „Mamo ! On nie urósł odrobinkę , urósł o całe pół roku i kilak dobrych centymetrów . Przestałaś się aż tak skupiać na tym , bo najzwyczajniej w świecie umyka Ci to w całym wirze . Po wyjeździe sama zobaczysz , jaki on jest faktycznie duży . Podobny może bardziej do tatuśka ? Czy może teraz zrobił się bardziej podobny do Ciebie ? Teraz po takiej dwudniowej nieobecności da się to zauważyć , tak ja to że jego oczy to cały dziadek Tadek . Tak  matko , dla samego dobra całej rodziny pozwól sobie na dwa dni bez dziecka , a dziecku na dwa dni z gratisowymi „ciaśkami” u dziadków .

  Minusy/Wady wakacji bez dziecka „

  1. WYRZUTY SUMIENIA . Zjedzą Cię zaraz po tym jak będziesz za drzwiami Twoich rodziców czy teściów . Staniesz jak potulny baranek i w skraju załamania będziesz w stanie zrezygnować z wyjazdu .
  • „ co ze mnie za matka ,co dziecko zostawia żeby na wakacje jechać „
  1. Wyjechałaś – nie zginęłaś ! Nie żegnaj się tak jakbyście więcej mieli się nie zobaczyć . Nie powtarzaj tysiąc razy , że ma być grzeczne , bo wtedy już nie będzie . Najlepsze w takim przypadku są szybkie i mało wylewne pożegnania . Sami możemy wprowadzić dziecko w stan zaniepokojenia i rozpaczy , jeśli milionowy raz powtórzymy ,że będziemy tęsknić i szybko wrócimy . Nie podkreślaj tego , zaoszczędzisz sobie nerwów , płaczu i czasu .
  2. Nie daj dziecku odczuć „nagłego zniknięcia” . Zadzwoń podczas podróży , opowiedz co robisz i daj mu znać , że „jesteś „. Zerwanie kontaktu na te dwa dni , jest najgorszym wyjściem z sytuacji , dziecko pomyśli , że naprawdę zginęłaś , to wszystko przez brak kontaktu . To przyniesie raczej same negatywne skutki , więc lepiej ustalić konkretne pory rozmów , np. . zaraz po śniadaniu i po kolacji . Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i świadomość , że jesteś cały czas pod ręką i „zaraz” wrócisz J
  3. Wakacje to najlepszy sposób na „przerwanie pępowiny” . Na samą myśl o odpoczynku pada twarde stwierdzenie „wakacje bez Filipka odpadają” . Bardzo często problem w rozłące leży po stronie naszej , nie dzieci . My wyobrażamy sobie , że dziecko popadnie w nieskończoną histerię i nie przestaną płakać przez dwa dni . Nie jesteśmy w stanie pojąć , że ktoś może zając się naszym maluchem tak samo albo lepiej niż my . Nie potrafimy zaufać nikomu w stu procentach , tak by móc zostawić swoje maciupeństwo . Pamiętaj , rozstanie prędzej czy później – musi nastąpić . Chociażby by żyło Wam się lepiej , zawsze – nie tylko jak jesteś obok .

SONY DSC

SONY DSC

2 Comments

 1. Aga
  Aga

  Jeszcze nie wakacje ale mój powrót do pracy myślę, że będzie tak samo stresujący. Wszak to kilka godzin dziennie ale stres i nerwy będą ogromne.

  Lipiec 27, 2016
  |Reply
  • MatkiPlotki
   MatkiPlotki

   Nie taki diabeł straszny… kiedyś wspomnisz moje słowa , co nie oznacza , że stres ogromny no i pierwsze dni pełne tęsknotki

   Lipiec 27, 2016
   |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *