Skip to content

„Tak nie wypada ! „

Posted in CIĄŻA, LIFESTYLE, MACIERZYŃSTWO, and PARENTING

„Nie wypada tak mówić ” 
„Nie wypada tak robić”
„Nie siedź tak ! Bo nie wypada .”
Niemal w każdym domu hasło ” nie wypada” jest codziennością . 
Kogoś to jeszcze obchodzi ?!
Wiecie co ? Nie cierpię tych dwóch słów, serio . Przyprawiają mnie o dreszcze. Do tej notki zainspirowała mnie wczoraj zwykła kobieta na targowisku . Bardzo ładna , około 35 lat . Przymierzała bluzkę w kolorze odblaskowy róż i oczywiście stojąc w lusterku usłyszałam : 

– „w takich kolorach to moja córka może chodzić” nie no , chyba mi to już nie wypada takich kolorów ubierać „

 O chryste !

Miałam ochotę powiedzieć jej , że wygląda naprawdę bardzo ładnie , boo tak było i żeby przestała pieprzyć głupoty . Naprawdę ludzie nie mają większych problemów tylko zamartwianie się tym co powiedzą sąsiedzi i inni ludzie ? Podoba nam się coś ale nie kupimy bo nie wypada . Bo tak byliśmy uczeni od małego w naszych rodzinnych domach i ciężko nam się teraz sprzeciwić samemu sobie . Taka prawda .
Ot to stwierdzenie , o którym dziś mowa zapewne w niektórych domach jest jedną z górujących metod wychowawczych . Kiedy najzwyczajniej w świecie dorośli nie mają argumentów , żeby wytłumaczyć dziecku co robi źle  , mówi po prostu , że tak „nie wypada”. 
Małe dziecko szybko przyswaja tą wiedzę i dzieli się nią w przyszłości z innymi .
Jedni próbują walczyć z tym od najmłodszych lat , a inni buntują się w przyszłym życiu przeciw regułom ustalonym przez starszych . To rodzice są naszymi pierwszymi drogowskazami moralnymi i to według tego co oni mówią , próbujemy się ukierunkować w życiu , niemniej jednak nie zawsze oni muszą mieć rację . 
U mnie w domu zasady zawsze były dość ścisłe . Każdy wiedział , że zawsze trzeba się ładnie zachowywać i nie wychylać się ponad wszystkich . Niektóre zachowania nie były tolerowane i nie są do tej pory , a inne przeminęły z wiatrem . Mamy XXI w. i coraz więcej ludzi zachowuję się po prostu według SWOICH zasad. Ubierają to co nie wypada i nie mają z tym problemu . Zachowują się tak jak dyktuje im to ich ego i też się tego nie wstydzą . Niemniej jednak w naszym zacofanym kraju są cały czas na celowniku miliona złośliwych i staroświeckich gapiów , którzy skrytykują . Oczywiście jest wiele zachowań , które są przegięciem ale dajmy żyć wszystkim tak jak chcą .
Podczas uroczystości , na których jesteśmy gośćmi , bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem „nie wypada”. Czasami jedyne co tak naprawdę jest problemem jest nim tylko dlatego bo „nie wypada” . Cokolwiek by się nie działo , zawsze padnie tradycyjne ” nie wypada” / 
Czy można założyć na wesele białą sukienkę ? Nie wypada.
Czy kobieta , która została matką może zrobić sobie tatuaż , bądź ubrać się trochę inaczej jak na spacer z dzieckiem do parku ? Czy może iść na imprezę tak aby wzrok znajomych nie potępiał jej zachowania , BO PIJE PIWO?? 
Czy można wstawić do internetu zdjęcie w bieliźnie ? NIE , bo nie wypada! Ale jeśli chcesz wstawić zdjęcie w kostiumie to pewnieee , że można ! 
Czy uciekanie do takiego stwierdzenia , w ogóle wnosi coś w nasze życie ? 

– Wszyscy jesteśmy jakoś zanurzeni w kulturze. Respektowanie tego co wypada, a co nie warunkuje przynależności do społeczności, na której nam zależy – mówi Milena Karlińska-Nehrebecka, psychoterapeutka. – Większość z nas w okresie wczesnej młodości przeżywa okres buntu, podczas którego neguje zastane reguły. Potem zwykle następuje faza weryfikacji i odkrywania własnych, dojrzałych zasad. Nie wszyscy jednak potrafią przejść do tego drugiego etapu – tłumaczy.

Poprosiłam moją koleżankę o to , abym mogła tu udostępnić zdjęcie które ostatnio wstawiła na portal internetowy Facebook i  komentarze pod owym zdjęciem . Zgodziła się, jednak obawia opinii innych z większego grona internautów . Dlaczego ? To proste. Ludzie są zjedzeni przez zazdrość .
Ja uważam , że jej zdjęcie z wakacji jest piękne i pokazuje piękne kobiece kształty .
„Ma co pokazać to pokazuje ” , może i tak . Zapewne „to co jej” pozostaje tylko jej i tego jestem pewna !

Odważna ? 
Bardzo ! 
To źle ? 
NIE !! 
Nie wypada ? 
Co obchodzi kogoś to czy jej wypada ? 
Dla mnie jest bardzo kobieca i tak naprawdę nie pokazuje tu nic co mogłoby niektórych zaboleć . No chyba , że ktoś po prostu jej zazdrości figury i samozaparcia w dbaniu o siebie  . 🙂
A co  ona na to ? 


MŁODYM SIĘ JEST KRÓTKO , ALE NIEDOJRZAŁYM MOŻNA BYĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE . 


Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *