Skip to content

Co powinien umieć dwulatek ?

Posted in MACIERZYŃSTWO, and PARENTING

Drugie urodziny Twojego dziecka minęły tak szybko jak całe dwa lata od kiedy jest z Wami. Znajome prawda? Przyjęcie urodzinowe było cudowne , wszyscy goście zachwyceni no i Ty–dumna jak paw, że podołałaś i zorganizowałaś ekstra Kinder party ( o tym TU <- . Po takim zamieszaniu przychodzi jednak chwila refleksji i przy porannej kawie patrząc jak dziecko się bawi ,zastanawiasz się co powinien już umieć Twój dwulatek .

Dwa lata to już poważy wiek przecież! Na pewno Twoje dziecko biega jak opętane i jest szybsze niż Ty, wszędzie go pełno i głośno. Mówi po  swojemu i naszemu, zaczyna budować pierwsze zdania albo ciągle powtarza „mama ,a cio toooo”. Jest ciekawy ,ciekawy wszystkiego co go otacza i chętnie słucha ósmy raz ,że „to ściana, lodówka czy cokolwiek innego”. Na spokojnie potowarzyszy Ci przy kawie albo na zakupach bo dwulatek to cudowny słuchacz i juuuż rozmówca .

Kalendarz rozwoju dziecka

Ze względu na to, że kalendarz rozwoju dziecka tak naprawdę nie jest w 100% przekładem tego jak nasze dzieci się rozwijają to jednak podpowiada nam rodzicom, czego mniej więcej po takim maluszku można się spodziewać i jakich umiejętności nie powinno mu brakować. Nie możemy jednak popadać w paranoję, każde dziecko jest indywidualne i rozwija się w sposób odpowiedni dla niego. Dlatego nie warto zamartwiać się na zapas, kiedy np. Twój dwulatek nie porzucił jeszcze w kąt jeszcze pampersa , na poczet nocniczka. Przyjdzie i na niego pora!

Co powinien umieć dwulatek?

Dwa latka to etap kiedy bardzo często pierwsze próby nocnikowania są za nami. Czasami pójdzie sprawnie za pierwszym razem, a czasami dziesiąty raz to za mało. Nie należy jednak naciskać i sadzać na siłę, dziecko z pewnością samo Was zaskoczy i wtedy kiedy wasza cierpliwość do nocnikowania się skończy– ono zechce robić siusiu właśnie tam.

Opanowanie umiejętności naśladowczych to coś co potrafi już tak naprawdę od bardzo dawna, prawda? Świetnie radzi sobie z naśladowaniem odgłosów różnych zwierząt i potrafi się tym cieszyć, że UMIE  TO ZROBIĆ.

Nic nie zdziwi Cię, kiedy na dźwięk dzwoniącego telefonu, Twoje dziecko krzyczy w niebogłosy  „mama alooooo”, to normalne. Ma na tyle rozwinięty zmysł słuchu i wyobraźnię, że doskonale wie, że dzwoniący telefon należy odebrać bo ktoś dzwon. Dzieję się to z  prostego powodu, widzi jak Ty rozmawiasz przez telefon i często pewnie dajesz mu słuchawkę kiedy po drugiej stornie jest babcia czy dziadzio. Ono wie, że ten dźwięk zwiastuje to, że kogoś tam usłyszy.

Każdy dwulatek powinien już w tym wieku samodzielnie chodzić, jest to norma, kiedy szkrab w 100% jest zdrowy. Zdarza się oczywiście, że przy różnych chorobach układu dziecka, może dopiero nabywać tą umiejętność pod ścisłą kontrolą lekarza. Bieganie nie sprawi mu większego kłopotu, mimo , że robi to troszkę „niezdarnie” to potrafi. Wspinanie się jak najwyżej to coś czego z pewnością będzie próbowało, to coś co pozwoli mu zrobić coś nowego i sprawi ogromną radość. Jednak dziecko w tym wieku nie ma opanowanej w 100% równowagi, więc warto jeśli ktoś będzie go asekurował.

Wspólne posiłki

Wspólne jedzenie przy stole to też nie powinna być nowość, im wcześniej zaczniemy dziecko przyswajać tym szybciej to zaowocuję. Dziecko jeszcze niezdarnie ale umie samo zjeść podany mu na talerzu obiad. Ofkors, kawałeczki muszą być dostosowane do niego, niezbyt duże ale i papka nie będzie już najlepszym wyjściem dla takiego dziecka .

Dwulatek ma już wszystkie ząbki mleczne,a między 20-35 miesiącem życia wyjdą mu zęby trzonowe więc będziesz miała w domu znowu dziecko ząbkujące. Przygotuj się na to! Pierwsza wizyta u stomatologa jeszcze przed Wami? To bardzo dobry moment, by sprawdził on uzębienie Twojego malucha. Wybierz kogoś, kto potrafi współpracować z dzieckiem bo to bardzo ważne by go nie zraził. Sama doskonale wiesz, że niechętnie otwiera buzię na zawołanie, a co dopiero do obcego człowieka.

Rozwój manualny

Zabawa w nawlekanie dużych korali na sznurek będzie już fajnym pomysłem na spędzenie wspólnie czasu, możesz robić to nawet układając korale kolorystycznie i tłumacząc dziecku co i jak. Jest już mądry na tyle by to rozumieć, chociaż nie musi wyjść mu to za pierwszym razem. Mów często co ma jaki kolor tak by gdzieś w głowie się to kumulowało na przyszłość. Pamiętaj jednak, by przy każdej zabawie być ostrożnym, mimo, że nasze dzieci to mądre szkraby to nie odróżniają jeszcze tego co złe i dobre w trakcie zabawy. Doskonale poradzi sobie z wydawanymi mu zadaniami, np. stawiając na stole kosz pełen owoców, będzie potrafił wziąć samego banana kiedy będziesz kazała go wziąć.

Bunt dwulatka

Znaaamy to co?  Był taki grzeczniutki, nigdy się nie rzucał na podłogę, a teraz to jakby diabeł w niego wstąpił. Tupie nogami, krzyczy i przedrzeźnia , a nawet potrafi uderzyć. To złe, to złe, to złe, a wszystko co złe to trzeba tłumaczyć –dużo i ciągle. Słowa i czyny, w natłoku nerwów to nic innego jak odzwierciedlenie jego skumulowanych emocji, z którymi nie wie jeszcze jak sobie radzić. To Ty, tak właśnie Ty, możesz mu to pokazać. On robi to, co Ty wtedy kiedy się denerwujesz więc zważaj na czyny matko i ojcze!

Czy dwulatek ma jakieś zasady ?

Takie dziecko nie do końca równa się z jakimiś tam zasadami, które istnieją. Nie wie, co jest złe, a co dobre dopóki mu tego nie wytłumaczysz. On nie będzie wiedział, że jeśli ktoś mu zabierze w piaskownicy łopatkę, nie może go uderzyć. Nawet jeśli Ty tak nie robisz, on zareaguje w sposób jaki mu przyjdzie do głowy.

Bezustanne tłumaczenie i mega wielki wór cierpliwości to to co powinnaś mieć ze sobą ZAWSZE! To taki wiek, gdzie tłumaczyć coś trzeba ciągle i nagminnie. Dziesiąty i osiemnasty raz, a jak trzeba to i dwudziesty. Mimo, że dziecko samo potrafi skontrolować swoje nowe umiejętności i chce być „duzi „ to jednak potrzebuję ciągle Twojej miłości i bliskości. Nawet podczas zabawy samemu, zauważyłaś, że chce byś była obok? No właśnie o tym mowa.

A ! No i jeszcze jedno, najważniejsze. Poświęcanie czasu na tłumaczenie tego co złe podziel na dwa, pamiętaj by chwalić swoje dziecko, wtedy kiedy zrobi coś nowego, coś dobrego i fajnego. Nie bądź tylko surową matką, która karze za złe. Chwalenie swojego szkraba będzie dobrze wpływało na jego rozwój i będzie potrafiło odróżnić co robi źle i co robię dobrze. Będzie wiedziało, że nie rozmawiacie tylko wtedy kiedy zrobi coś złego, bo w czasie kiedy Ty będziesz zajęta to ono chcąc przyciągnąć Twoją uwagę będzie robiło te złe rzeczy – wiedząc, że wtedy zwrócisz na niego uwagę 🙂

 

4 Comments

 1. mam to samo w domu- z grzecznej dziewczynki zrobił mi się diabełek. Bije, krzyczy, kopie, zabiera zabawki, jest zazdrosna, nie słucha i psoci ile sie tylko da – chwilami wymiękam i marzę o samotności. Ale są też plusy posiadania dwulatka – całkiem sprawnie możemy się porozumiewać bo zasób słów jest coraz większy, swoją ciekawością i temperamentem zaskakuje mnie codziennie – lepiej więc łapać te dobre chwile bo dzieci szybko dorastają!

  Lipiec 27, 2016
  |Reply
  • MatkiPlotki
   MatkiPlotki

   ooo tak , czasami lepiej mi się porozumiewa z moim Filipem niż ze starszym Nowakiem 😀 Ale zdecydowanie mamy w domu bunt , psocio jak nigdy i to tupanie nogami .wrrrrr

   Lipiec 27, 2016
   |Reply
 2. Aga
  Aga

  Bardzo fajny i pouczający tekst. Mój Leoś dopiero 8 m-c, także wszystko przede mną 🙂

  Lipiec 27, 2016
  |Reply
  • MatkiPlotki
   MatkiPlotki

   żałuję , że nie zrobiłam takiego wpisu na roczek Filipka , nawet dla samej siebie , żeby móc sobie przypominać 🙂

   Lipiec 27, 2016
   |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *