Skip to content

Jak przygotować się na sesję zdjęciową?

Posted in LIFESTYLE

Jak często stajesz przed obiektywem jako model czy modelka? Nie zbyt często, prawda? Gdyby było inaczej, zapewne nie czytałabyś tego tekstu. Sesja zdjęciowa to bardzo fajna pamiątka na lata, zatrzymane chwile w obiektywie są jak powrót do przeszłości. Nie każde zdjęcia robione na rodzinnych imprezach są profesjonalne i dobrze zrobione, na niektórych ucięli Ci stopy, a na tym na którym wyglądasz rewelacyjnie – widać tylko połowę Twojego partnera…

Profesjonalna sesja zdjęciowa to coś z czego warto skorzystać chociaż raz na kilka lat, jeśli masz małe dziecko, to szczególny okres by wyłapać najpiękniejsze momenty jego życia. Do sesji zdjęciowej powinniśmy się jednak przygotować. Efekt finalny nie zależy jedynie od zdolności fotografa, a w dużej mierze od samych modeli.

Kilka rad o tym jak przygotować się na pierwszą sesję zdjęciową : 

 1. Zrób rekonesans wśród fotografów w Twoim mieście, wybierz takiego, który najbardziej Ci odpowiada i masz możliwość zobaczenia jego prac.
 2. Skontaktuj się z wybranym fotografem i ustal datę i godzinę sesji, wielu specjalistów często ma zajętych bardzo dużo terminów na kilka miesięcy do przodu i ciężko im znaleźć przez Ciebie wybrany termin. Sam kontakt powie Ci dużo o tym czy Wasza współpraca przebiegnie pomyślnie, a więc to pierwszy krok do sukcesu. Zapytaj ile mniej więcej będzie trwała cała sesja, wtedy będziesz wiedziała jak się przygotować do kilkugodzinnej pracy.
 3. Nigdy nie pytaj „JAKA CENA SESJI”. Rodzai sesji jest mnóstwo i jeszcze więcej, skąd fotograf ma wiedzieć co masz na myśli. Staraj zadawać się konkretne pytania, na które chcesz poznać odpowiedź. W pierwszej rozmowie z fotografem, powiedz o jaką sesję pytasz i jaki chciałabyś efekt. Jeśli kompletnie nie masz pojęcia i czekasz na wizję fotografa, także mu o tym powiedz, a zaoszczędzicie czasu 🙂 Wizja fotografa to coś najlepszego ale jeśli masz jakąś swoją wymarzoną to właśnie odpowiedni czas by ją spełnić. Nie krępuj mu się powiedzieć, że chciałabyś takie i takie zdjęcie, on właśnie od tego jest by to zrobić. Nasz klient-nasz pan.
 4. Zapytaj o wszystko, a dokładnie o to czy masz wziąć ze sobą coś szczególnego, czy masz się jakoś specjalnie ubrać i przygotować. Pamiętaj, że efekt końcowy zależy głównie od Ciebie. To jak będziesz wyglądała podczas robienia zdjęć, tak będziesz wyglądała na nich. Zadbaj o lekki makijaż i stonowany strój, zapytaj fotografa jakie będzie tło, po ty bys nie ubrała się w ten sam kolor i z nim zlała. Być może wybrany przez Ciebie fotograf współpracuję ze stylistką – zapytaj ! Wtedy  dobór stroju i make-up’u to gwarancja zadowolenia.
 5. Zrób się na bóstwo ale nie przesadzaj – Jak ktoś mnie pyta jak ma się wystylizować, zawsze odpowiadam, żeby wyglądał tak by potem mógł z radością patrzeć na zdjęcie stojące w ramce. Ty masz czuć się dobrze, jeśli nie lubisz mocnych makijaży, zrób lekki. Podkreśl rysy twarzy by na zdjęciu nie wyjść blado i nijak. Zdjęcia mają wyjść piękne i niebanalne.
 6. Jeśli fotograf pracuję ze studiem wizażu – nie musisz się o nic martwić, zadbają o najmniejszy szczegół byś Ty wyglądała bosko ale Ty pamiętaj dzień wcześniej by pomalować paznokcie, kolory aksamitne i pastelowe wychodzą pięknie na zdjęciach.
 7. Bądź wyspana i uśmiechnięta – obiektyw widzi więcej, niż ludzkie oko, uwierz mi. Jeśli dzień przed sesją zarwiesz nockę, wszystko będzie widoczne na zdjęciach. Podczas wykonywania zdjęć, uważnie słuchaj fotografa ponieważ przez wizjer widzi to co musi zostać uwzględnione – lub nie !
 8. Jeśli korzystasz z solarium, odstaw je na co najmniej 5 dni. Skóra na zdjęciach może wyjść iście pomarańczowa albo nawet zaczerwieniona, a wszystko za sprawą tego, że światło odbijające nie jest takie samo jak światło dzienne.
 9. Mimika twarzy. Warto stanąć przed lustrem i poćwiczyć „dobry uśmiech”, szczególnie jeśli nie robisz tego na codzień. Uśmiech to bardzo ważny element sesji ale fajnie byłoby gdybyś miała kilka „innych mimik”. Wtedy każde zdjęcie będzie inne 🙂 Fotograf może zrobić wiele, ale uśmiechu nie doklei 🙂
 10. Nie ubieraj nic pomarańczowego, ani jaskrawo zielonego – te kolory niezbyt dobrze współgrają ze światłem studyjnym. Niestety, ubrania w takich barwach zachowaj na inny dzień.
 11. Jeśli będziesz brała udział w sesji ciążowej, nie noś w ten dzień obcisłej bielizny, bo zostawia ona odgniecenia na skórze, które długo się normują.
 12. Najważniejsze ! CENA – omów dokładnie co wchodzi w cenę sesji, by potem uniknąć nieporozumień. Jeśli chcesz coś dodatkowego zapytaj czy jest taka możliwość i podejmij decyzję, o której poinformujesz fotografa 🙂

2 Comments

 1. Dobry poradnik dla wszystkich tych, którzy będą robić to pierwszy raz! Fotograf to tylko człowiek, który nie potrafi czytać w myślach – więc jeśli jest coś co powinien wiedzieć po prostu mu to powiedz. Wolisz profil lewy od prawego? A może nie lubisz zdjęć ze zbyt bliskiej odległości bo Cię to zwyczajnie „peszy”? Jeśli mu tego nie powiesz on sam się nie domyśli. A przecież to klient powinien wyjść zadowolony:)

  Sierpień 2, 2016
  |Reply
  • MatkiPlotki
   MatkiPlotki

   Dokładnie ! Bardzo ważny jest sam kontakt z fotografem , do sesji zdjęciowej jak to mówią ” trzeba dojrzeć” no i przede wszystkim akceptować siebie 🙂 Fotograf potrafi naprawdę wiele ale w niektórych przypadkach nie zrobi czegoś czego się po prostu zrobić nie da 🙂

   Sierpień 2, 2016
   |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *